انواع هود

با توجه به اینکه خانم‌ها و گاهی هم آقایان در طول روز وقت نسبتا زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کنند، باید درون آشپزخانه هوای تازه جریان داشته باشد و ما برایتان انواع هود را توضیح می دهیم.

از طرفی هنگام آشپزی کردن، بوی غذا و بخار آن در محیط پراکنده می‌شود به خصوص هنگام سرخ کردن یک ماده غذایی؛ حال ممکن است که این بو برای عده‌ای مطبوع نباشد و حتی افرادی هستند که به دلیل حساسیت و بیماری‌های ریوی به بوی مواد سرخ کردنی سریعا واکنش نشان می‌دهند.

به طور کلی هم، پخش شدن بوی مواد سرخ کردنی در محیط خانه چندان خوشایند نیست؛ اما هود در اینجا چه نقشی دارد؟

در این مقاله جامع، انواع هود آشپزخانه را معرفی می‌کنیم و هریک از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع هود

انواع هود های آشپزخانه

برخی از انواع هود ها عبارتند از :

هود زیر کابینتی

هود زیر کابینتی جزء پر فروش‌ترین هودهای آشپزخانه محسوب می‌شود و امروزه هم افرادی هستند که از این نوع هود استفاده می‌کنند. هود زیرکابینتی را می‌توان نوعی هود توکار دانست زیرا این نوع هود، بالای اجاق گاز و زیر کابینت نصب می‌شود و لوله خروجی هوا داخل کابینت پنهان می‌شود. از این نوع هود به عنوان هود ساده هم یاد می‌شود زیرا طراحی این هود ابتدایی و نسبت به طراحی سایر مدل های هود، ساده‌تر می‌باشد.

هودهای زیر کابینتی به دلیل اینکه به فضای کمی برای نصب نیاز دارند و اینکه قیمت مناسب‌تری نسبت به هودهای دیگر دارند، بیشتر مورد استقبال مردم قرار می‌گرفت و فروش بالایی داشتند اما این پیشتازی تا قبل از معرفی نسل جدید هودها بود. هودهای نسل جدید هم طراحی بهتر و مدرن‌تری دارند هم موتورهای آنها بهینه‌تر شده است.

هود مورب

هودهای مورب، طراحی مدرن‌تر و زیباتری نسبت به سایر هودها دارند و به سبب همین زیبایی، جزء پر فروش‌ترین هودها در بازار می‌باشند. در طراحی بیرونی و ساخت بدنه این هودها از شیشه یا ترکیب استیل و شیشه استفاده می‌شود که زیبایی چشم نوازی به هود می‌بخشد.

هود مورب روی دیوار و معمولا در فضایی بین کابینت‌ها نصب می‌شود. اگر انتخاب این نوع هود به صورت هوشمندانه انجام شود طوری که کاملا با دیگر وسایل آشپزخانه در تناسب باشد، زیبایی آشپزخانه دوچندان می‌شود.

هود مخفی

هود مخفی نوعی دیگر از هود آشپزخانه است که طراحی آن با دیگر هودها متفاوت است. هود مخفی به صورت توکار طراحی شده است و کاملا داخل کابینت قرار می‌گیرد. این طراحی نوع جدیدی از طراحی هودهای آشپزخانه است و امروزه اکثر افراد به دنبال خرید هود مخفی هستند.

هود شومینه ای

یکی دیگر از هودهای پرطرفدار در بازار، هودهای شومینه‌ای می‌باشند. این هودها مانند هودهای مورب به دیوار متصل می‌شوند و در فضای خالی بین کابینت‌ها قرار می‌گیرند. این هود‌ها به خاطر اینکه به دیوار متصل می‌شوند به نام هود دیواری هم شناخته می‌شوند.

جنس بدنه این هود از استیل است اما بعضی از برندهای تولید کننده هود، برای اینکه ظاهر هود زیباتر شود در کنار استیل از شیشه هم استفاده می‌کنند.

هود جزیره ای

این نوع هود همانطور که از نامش پیدا است، مخصوص آشپزخانه‌هایی است که گاز رومیزی روی جزیره نصب شده است. شکل ظاهری این مدل، شبیه هود شومینه ای است اما این دو از نظر محل قرارگیری و نصب، متفاوت هستند.

هود جزیره ای (هود جزیره) دقیقا بالای گاز صفحه ای قرار می‌گیرد و به سقف متصل می‌شود و به همین دلیل جزء هودهای لوکس محسوب می‌شود.

هود تلسکوپی

اخیرا نوع جدیدی از هودها به نام هود تلسکوپی وارد بازار شده است و به دلیل طراحی ظاهری متفاوتی که دارد به نام هود آسانسوری هم شناخته می‌شود. طراحی این مدل از هود بسیار خاص است و به نوعی این هود را مدرن‌ترین هود آشپرخانه می‌دانند.

قیمت این هودها بسیار بالاتر از سایر هودها است ولی در واقع کارایی چندانی ندارند.

مقاله معرفی انواع هود در این بخش به پایان رسید.

برای اطلاع از تمامی موارد از ” هومان ” روی لینک کلیک کنید.

برای یادگیری از انواع هود در ” ویکی پدیا ” روی لینک کلیک کنید.

دیدگاه ها